Till innehållet

2017-11-27

Etablera fler snabbare

FINSAM har bjudits in att delta i referensgrupp kring Etablera fler snabbare. Etablera fler snabbare är namn tillika mål för en projektplattform.

Plattformen är utformad enligt det förvaltningsövergripande arbetssättet Malmömodellen och syftar till att samordna självständiga projekt med EU-finansiering från ESF/Socialfonden eller ERUF/Regionalfonden, alla med fokus att etablera fler Malmöbor snabbare, på bostads- såväl som arbetsmarknaden.

Referensgruppen består av ett antal personer med specialistkunskaper, verksamhetskunniga och samverkanspartners till projekten i projektplattformen.

Läs mer här om "Etablera fler snabbare".

Etableramera

 




 

Fler nyheter

2021-09-03

Styrelsemöte FINSAM i Malmö

FINSAM i Malmö har haft höstens första styrelsemöte idag.

2021-09-02

Styrgrupp Avanti 2.0

Avanti 2.0 startar upp hösten med styrgruppsmöte idag.

2021-09-01

Första styrgrupp för Utebliven etablering SFI

FINSAM i Malmö kommer under tre år att investera i ett projekt kring utebliven etablering på arbetsmarknaden i Malmö…

2021-08-31

Höstens första styrelsemöte

FINSAM i Malmö startar höstens styrelsearbete den 3/9 med styrelsemöte på stadshuset. Dagordningen ser ut som följer…

2021-08-30

Absorbering och metoddiskussioner i Malmökraften

FINSAM har under sommaren gått igenom all den dokumentation som finns kring Malmökraften sedan projektet startade 20…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit