2017-10-18
En samverkansstrategi för att arbeta i FINSAM
Andra dagen på FINSAMs förbundschefsdagar inleddes med Magnus Simonsson, Samordningsförbundet Göteborg centrum som pratade om vikten av strategi för samordningsförbund.
Magnus pratade om den resa som förbundet gjort utifrån att ha jobbat med värdegrunden som en orienteringspunkt. Han pratade också om sin filosofi kring balans mellan relation - uppgiftsorientering, individ - struktur.
"- Genom att stärka det lokala så stärker vi det gemensamma. Beskriv samverkan som ett subjekt", säger Magnus Simonsson.
Ta del av Göteborgcentrumsresa
Fler nyheter
2019-03-26
Malmökraften ställer ut på nationell konferens
Finsam håller sin årliga konferens 26-27/3 i Stockholm och Malmökraften ställer ut.
2019-03-21
Vet Ni!! - en podd om vad som händer i Malmö
Vet Ni!! är en podd som lanseras av FINSAM i Malmö den 22/3 för att sprida kunskap om arbetslivsinriktad rehabiliter…
2019-03-21
Styrelsemöte i FINSAM i Malmö
Idag hade styrelsen i FINSAM i Malmö styrelsemöte
2019-03-19
Maria Malmö Tramadol referensgrupp
Idag hade referensgruppen för projektet Maria Malmö Tramadol möte
2019-03-19
Gör samordningsförbund någon skillnad?
Inspektionen för socialförsäkringen (ISF) har fått i uppdrag av regeringen att utvärdera den verksamhet som samordni…