2017-10-18
En samverkansstrategi för att arbeta i FINSAM
Andra dagen på FINSAMs förbundschefsdagar inleddes med Magnus Simonsson, Samordningsförbundet Göteborg centrum som pratade om vikten av strategi för samordningsförbund.
Magnus pratade om den resa som förbundet gjort utifrån att ha jobbat med värdegrunden som en orienteringspunkt. Han pratade också om sin filosofi kring balans mellan relation - uppgiftsorientering, individ - struktur.
"- Genom att stärka det lokala så stärker vi det gemensamma. Beskriv samverkan som ett subjekt", säger Magnus Simonsson.
Ta del av Göteborgcentrumsresa
Fler nyheter
2025-02-27
Styrgrupp FRAM februari 2025
På torsdag har FRAM styrgruppsmöte och följande står på agendan.
2025-02-24
Behovsanalys FINSAM i Malmö
Styrelsen i FINSAM i Malmö har gett ett uppdrag att genomföra en behovsanalys under våren 2025. Denna kommer fungera…
2025-02-18
Referensgrupp samsjuklighet februari
FINSAM i Malmö är delaktiga i arbetet med samsjuklighetsreformen i Malmö. Bland annat kommer intervjuer med företräd…
2025-02-14
Aspia upphandlad aktör för redovisningstjänster
Då nuvarande avtal kring redovisningstjänster behövde förnyas la FINSAM i Malmö ut en anbudsförfrågan kring hanterin…
2025-02-13
FRAM tar sig an frågan kring tråkigt och repetetivt arbete
FRAM träffade idag Lunicore tillsammans med FINSAM för att inleda diskussioner om verksamhetsutveckling genom AI ell…