Till innehållet

2017-10-18

En samverkansstrategi för att arbeta i FINSAM

Andra dagen på FINSAMs förbundschefsdagar inleddes med Magnus Simonsson, Samordningsförbundet Göteborg centrum som pratade om vikten av strategi för samordningsförbund.

magnus Magnus pratade om den resa som förbundet gjort utifrån att ha jobbat med värdegrunden som en orienteringspunkt. Han pratade också om sin filosofi kring balans mellan relation - uppgiftsorientering, individ  - struktur.

"- Genom att stärka det lokala så stärker vi det gemensamma. Beskriv samverkan som ett subjekt", säger Magnus Simonsson.

Ta del av Göteborgcentrumsresa

 

Fler nyheter

2018-02-08

Future Café om utmaningar

Temat för dagen var: "Hur kan vi utveckla relationer med stat och kommuner (via FINSAM) för att hantera komplexa utm…

2018-02-07

Chefsmöte för att öka samsyn mellan Arbetsförmedlingen, Malmö stad, Försäkringskassan och Region Skåne

8 chefer träffades under onsdagen i syfte att inventera och jobba fram aktiviteter(med utgångspunkt från vad som red…

2018-02-07

Exempel på organisering i insats

Tramadol Maria Malmö har organiserat sig så här för att lösa sina uppgifter.

2018-02-06

Styrgrupp Avanti

Idag hade Avanti sin första styrgrupp för året.

2018-02-06

REKO

REKO är en insats som startade 2017 med syfte att bygga upp en koordinatorfunktion inom psykiatrin i Malmö samtidigt…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit