2017-10-18
En samverkansstrategi för att arbeta i FINSAM
Andra dagen på FINSAMs förbundschefsdagar inleddes med Magnus Simonsson, Samordningsförbundet Göteborg centrum som pratade om vikten av strategi för samordningsförbund.
Magnus pratade om den resa som förbundet gjort utifrån att ha jobbat med värdegrunden som en orienteringspunkt. Han pratade också om sin filosofi kring balans mellan relation - uppgiftsorientering, individ - struktur.
"- Genom att stärka det lokala så stärker vi det gemensamma. Beskriv samverkan som ett subjekt", säger Magnus Simonsson.
Ta del av Göteborgcentrumsresa
Fler nyheter
2020-05-06
Samtalen fortsätter med Region Skåne
Samordningsförbunden i Skåne har under några år fört samtal samlat med Region Skåne kring vad regionen vill uppnå me…
2020-05-05
Malmökraften uppmärksammas internt på Försäkringskassan
En internartikel för Försäkringskassan som beskriver Malmökraften har tagits fram av den kommunikatör som jobbar med…
2020-05-04
Chefsnätverk träffas via digitalt forum
FINSAM i Malmö har under tre års tid bjudit in till samtal med de högsta cheferna i varje medlemsorganisation.
2020-05-04
Om tro kan förflytta berg vad kan då kunskap göra?
Idag höll FINSAM sitt första digitala seminarium med ca 20 talet deltagare. Ämnet var Vaekshusets forskningscenter f…
2020-04-30
Skåneveckan för psykisk hälsa
2019 firade Skåneveckan för psykisk hälsa 10 årsjubileum. Det hölls då totalt 125 arrangemangutspridda på 20 orter r…