2026-10-02
En outnyttjad resurs på arbetsmarknaden
FIFH Malmö Parasport, Malmö stads Arbetsmarknadsavdelning och projektet Medvind Malmö, som finansieras av Europeiska socialfonden (ESF), bjuder in till en inspirerande eftermiddag om inkludering, samverkan och möjligheterna på arbetsmarknaden.
Möt arbetsgivare och arbetstagare som delar sina erfarenheter av anställningar och samarbeten. Vi bjuder även in gäster som delar inspirerande exempel på hur inkluderande arbetsplatser funkar i praktiken.
Medvind Malmö presenterar också sitt arbete med att stötta arbetsgivare genom bland annat handledarstöd och vägledning vid introduktion och anställning, för att möjliggöra hållbara och inkluderande arbetsplatser.
Träffen riktar sig till dig som har en funktionsnedsättning, men också till dig som är anhörig eller arbetar med målgruppen.
Begränsat antal platser.
Anmäl Er här!

Fler nyheter
2025-09-11
Effektiv resursanvändning med generativ AI – från promptning till avancerad tillämpning
Idag arrangerar FINSAM i Malmö ett seminarium kring hur en effektivare resursanvändning kan uppnås genom att prompta…
2025-09-10
Grundutbildning FINSAM september 2025
Nationella rådet arrangerar ett antal tillfällen med grundutbildningar för nyanställd förbundspersonal och styrelsem…
2025-09-09
Protokoll från styrelsemöte september 2025
FINSAM i Malmö hade styrelsemöte den 5 september. Protokollet för detta är nu signerat.
2025-09-09
Förberedelse inför styrgrupp REKO samarbete
REKO är ett samarbete mellan Försäkringskassan och Vuxenpsykiatrin Malmö/Trelleborg som startade som et FINSAM proje…
2025-09-08
Styrgrupp LÖK gemensamma insatser september 2025
FINSAM i Malmö är ständig sekreterare i styrgruppen för LÖK gemensamma insatser. Idag träffades denna på KomVux.