Till innehållet

2021-11-10

En kopp kaffe - storstadssamverkan

Samordningsförbunden i Göteborg, Stockholm, Uppsala och Malmö kommer träffas den 15-16/12 för att inventera möjligheter till storstadssamverkan.

Samordningsförbunden i Göteborg, Stockholm, Uppsala och Malmö kommer träffas den 15-16/12 för att inventera möjligheter till storstadssamverkan. Redan nu på fredag kommer ett förberedande samtal över en kopp digitalt kaffe ske för att designa ett upplägg som kan generera bästa möjligheter till ett storstadsamarbete.

Fler nyheter

2021-09-09

Storstadssamarbete inom FINSAM

Samordningsförbundet i Göteborg bjuder in till ett förutsättningslöst samtal mellan Göteborg, Stockholm, Uppsala och…

2021-09-09

Jämställdhetsmyndigheten kontaktar FINSAM i Malmö

FINSAM i Malmö har blivit kontaktade för att diskutera förslag på insatser för att stärka utrikes födda kvinnors möj…

2021-09-08

SUS nätverket pratar med Försäkringskassan kring återrapporetering till regeringen

Idag träffade SUS nätverket Försäkringskassans representant och erbjöd möjligheten att samordningsförbunden kan vara…

2021-09-07

Utebliven etablering startar med workshop kring utmaningar

Under förmiddagen träffades ett femtontal personer från Arbetsmarknads- och socialförvaltningen, Arbetsförmedlingen…

2021-09-06

Planeringen av gemensam problemformluringar kring unga utrikesfödda kvinnor fortsätter

Den 28/9 ska FINSAM processleda en workshop tillsammans med Arbetsmarknads- och socialförvaltningen

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit