Till innehållet

2023-09-05

En förfrågan om att genomföra en LFA workshop ställdes från två förvaltningar inom Malmö stad.

Arbetsmarknads- och socialförvaltningen samt Funktionsstödsförvaltningen har ställt en förfrågan om att FINSAM ska genomföra en LFA workshopserie kring daglig verksamhet och vägar ut på arbetsmarknaden.

Arbetsmarknads- och socialförvaltningen samt Funktionsstödsförvaltningen har ställt en förfrågan om att FINSAM ska genomföra en LFA workshopserie kring daglig verksamhet och vägar ut på arbetsmarknaden.

LFA står för Logical framework approach och är en projektplaneringsmetod som används av både ESF och SIDA för att säkerställa ett projekts genomförbarhet, uthållighet och relevans.

Läs mer om LFA här.

Fler nyheter

2024-10-07

Plötsligt händer det...

Rekryteringsservice, en del av Arbetsmarknadsavdelningen Malmö stad bjuder in till ett event med temat ”Anpassningsb…

2024-10-02

Seminarium kring implementering och spridning av Malmökraften

PwC har tagit fram en manual för spridning och implementering av Malmökraften. Denna kommer presenteras på Arbetsför…

2024-10-01

REKO styrgrupp på Ubåtshallen

FINSAM i Malmö är delaktig att administrera styrgruppen för REKO samarbetet mellan Vuxenpsykiatrin Malmö/Trelleborg…

2024-09-26

FINSAM i Malmö samlar chefsnätverk

Två gånger per år samlas de högsta tjänstepersonerna i Malmö inom primärsjukvården och psykiatrin, Arbetsförmedlinge…

2024-09-23

Ny revisor för FINSAM i Malmö

KPMG utser för statens räkning revisor åt FINSAM i Malmö. Vi tackar Johan Rasmusson för flerårigt arbete med revisi…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit