Till innehållet

2023-09-05

En förfrågan om att genomföra en LFA workshop ställdes från två förvaltningar inom Malmö stad.

Arbetsmarknads- och socialförvaltningen samt Funktionsstödsförvaltningen har ställt en förfrågan om att FINSAM ska genomföra en LFA workshopserie kring daglig verksamhet och vägar ut på arbetsmarknaden.

Arbetsmarknads- och socialförvaltningen samt Funktionsstödsförvaltningen har ställt en förfrågan om att FINSAM ska genomföra en LFA workshopserie kring daglig verksamhet och vägar ut på arbetsmarknaden.

LFA står för Logical framework approach och är en projektplaneringsmetod som används av både ESF och SIDA för att säkerställa ett projekts genomförbarhet, uthållighet och relevans.

Läs mer om LFA här.

Fler nyheter

2019-10-01

Chefsnätverk träffas

FINSAM i Malmö har etablerat ett chefsnätverk som träffas två gånger per år. Idag träffas detta nätverk på FINSAM i…

2019-10-01

Styrgrupp Malmökraften

Idag har Malmökraften styrgrupp

2019-09-30

Samverkansytor kring UVAS med ohälsa

FINSAM i Malmö släpper idag en rapport om "Samverkansytor kring UVAS med ohälsa"

2019-09-30

Malmö stads projektplattform Etablera fler snabbare

FINSAM i Malmö har deltagit i referensgruppen för projektplattformen Etablera fler snabbare.

2019-09-24

Styrelseprotokoll 9 september underskrivet

FINSAM styrelse hade styrelsemöte 9 september. Nu har protokollet skrivits under.

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit