Till innehållet

2019-02-08

DUA nyanlända jobbar med gemensamma processer

Idag träffades styrgruppen och arbetsgruppen för gemensamma processer inom DUA nyanlända.

Syftet med dagen var att besluta om vilka områden samverkan skulle ske (och inte ske) samt formulera ett uppdrag utifrån en gemensam grund. Som en del av detta så gick styrgruppen igenom syftet med DUA nyanlända, sitt uppdrag från strategiska överenskommelsen samt arbetsgruppers mål. Detta utifrån de enkla frågorna varför, vad och hur.

Dagen avslutades med att uppdraget till den gemensamma processgruppen hade förtydligats och en plan på det fortsatta arbetet.

Lawrence

 

Fler nyheter

2022-09-30

REKO styrgruppen sammanträder

Idag träffades styrgruppen för REKO samarbetet mellan Vuxenpsykiatrin Malmö/Trelleborg och Försäkringskassan.

2022-09-30

Arbetsgrupp samverkan SFI

Utebliven etablering SFI hade idag en uppstartsträff för arbetsgruppen Samverkan runt SFI-studier!

2022-09-28

Samtal om FINSAM med Arbetsförmedlingen nationellt

Eva Birkstam och Charlotta Ahlström från Arbetsförmedlingens avdelning stärka förutsättningar enheten utbilda och sa…

2022-09-27

Inspektionen för socialförsäkringen (ISF) samlar in sista svaren för effektutvärdering

Idag besökte Inspektionen för socialförsäkringen (ISF) Malmökraften för att diskutera de slutgiltiga frågorna kring…

2022-09-26

Samtal kring samarbete mellan Försäkringskassan och Malmö stad

FINSAM i Malmö bjöds idag in till samtal kring samarbete mellan Försäkringskassan och Arbetsmarknads- och socialförv…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit