Till innehållet

2026-08-27

Digital Navigation of Migrants in the Swedish Labour Market: Opportunities and Challenges of Digitalisation

FINSAM i Malmö var idag inbjuden för att ta del av resultaten från den första fasen av Digital Navigation of Migrants in the Swedish Labour Market ett Forte finansierat projekt.

FINSAM i Malmö kopplade för två år sedan samman ansvariga för projektets förstudie med projektet Inkluderande jobbsök på Arbetsförmedlingen vilket ledde till att dessa två satsningar inledde ett samarbete som bidrog till möjligheten för en utvärdering för Inkluderande jobbsök och gav en platt för för forskningsprojektet att testa sin hypoteser på.

Fyra pusselbitar som är symbolen för tjänsten koppla samman FINSAM erbjuder

Fler nyheter

2024-09-23

Ny revisor för FINSAM i Malmö

KPMG utser för statens räkning revisor åt FINSAM i Malmö. Vi tackar Johan Rasmusson för flerårigt arbete med revisi…

2024-09-20

Dialogmöte kring forskning inom integrering och mångfald i arbetslivet

FINSAM i Malmö kommer tillsammans med Lunds universitet, Normconsulting och Arbetsmarknadsavdelningen i Malmö stad j…

2024-09-20

Nationella rådet bjuder in er förbundschefer till en dialogträff kring uppdateringen av Kunskapsstödet den 20/9

Nationella rådet har genomfört en partsgemensam översyn kring insatser finansierade av samordningsförbund. Detta är…

2024-09-20

Samtal med sektion 18 på Arbetsförmedlingen

Utredaren på FINSAM har fått i uppdrag att ha kontakt med tre medarbetare på sektion 18 inom Arbetsförmedlingen i Ma…

2024-09-19

Malmö och Skåne Nordost fortsätter erfarenhetsutbytet

FINSAM i Malmö och Skåne Nordost har under året haft ett erfarenhetsutbyte kring kontakt med Region Skåne AI m.m.

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit