Till innehållet

2021-06-29

Dialog kring ESFs nya programperiod

Svenska ESF rådet går nästa år in i en ny programperiod på sju år. Inför detta tar de kontakt med samarbetspartners för att diskutera hur deras program ska få bästa möjliga genomslag och användning.

Svenska ESF rådet går nästa år in i en ny programperiod på sju år. Inför detta har de tagit kontakt med samarbetspartners för att diskutera hur deras program ska få bästa möjliga genomslag och användning.

Idag blev FINSAM i Malmö inbjudet att delta i ett första samtal kring hur samordningsförbunden, Försäkringskassan och Arbetsförmedlingen skulle kunna samspela när det gäller ESFs kommande programperiod.

Skärmbild(155)

Fler nyheter

2026-05-22

Uppföljning samverkansdag 13 maj

Arbetsmarknads- och socialförvaltningen och Vuxenpsykiatrin i Malmö har tillsammans med FINSAM i Malmö genomfört en…

2026-05-21

Styrelsemöte maj 2026

FINSAM i Malmö kallar till vårens sista styrelsemöte den 29 maj.

2026-05-20

Förberedelse för REKO träff i höst

FINSAM i Malmö har sedan 2019 agerat som systemvärd kring REKO samarbetet mellan Försäkringskassan och Vuxenpsykiatr…

2026-05-19

Storstadsträff i Stockholm

De fyra samordningsförbunden i Stockholm, Uppsala, Göteborg och Malmö träffas 2 ggr per år och pratar gemensamma utm…

2026-05-18

IWork berättar om sin verksamhet

I samband med storstadsträff mellan samordningsförbunden passade FINSAM i Malmö på att besöka IWork i Stockholm.

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit