Till innehållet

2022-08-27

Dialog angående långtidsarbetslösa i samverkan

Arbetsförmedlingen har fått i uppdrag nationellt att se över hur ett arbete med personer som varit långtidsarbetslösa under lång tid skulle kunna se ut. FINSAM i Malmö var idag inbjudna tillsammans med Malmö stad för att se hur ett sådant arbete skulle kunna se ut.

Arbetsförmedlingen har fått i uppdrag nationellt att se över hur ett arbete med personer som varit långtidsarbetslösa under lång tid skulle kunna se ut. FINSAM i Malmö var idag inbjudna tillsammans med Malmö stad för att se hur ett sådant arbete skulle kunna se ut.

Det bestämdes att en gemensam uppdragsbeskrivning där Malmö stad och även FINSAM är parter skulle tas fram för att få igång arbetet.

Fler nyheter

2025-03-04

Effektiv resursanvändning inom arbetslivsinriktad rehabilitering – FRAM

FINSAM och Lunicore kommer att tillsammans med FRAM jobba med en förstudie kring "Effektiv resursanvändning inom arb…

2025-03-03

Tal till text lösning verksamhet

Under våren 2024 tog FINSAM fram en förstudie kring arbetet på daglig verksamhet med syfte att effektivisera arbetet…

2025-02-28

LÖK gemensamma insatser - styrgrupp

På fredag har LÖK gemensamma insatser styrgrupp. Följande dagordning är satt.

2025-02-27

Styrgrupp FRAM februari 2025

På torsdag har FRAM styrgruppsmöte och följande står på agendan.

2025-02-24

Behovsanalys FINSAM i Malmö

Styrelsen i FINSAM i Malmö har gett ett uppdrag att genomföra en behovsanalys under våren 2025. Denna kommer fungera…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit