Till innehållet

2019-02-18

Chefsnätverk träffas i FINSAM (1)

I två år har FINSAM tillhandahållit en arena för höga chefer i medlemsorganisationerna att träffas.

Idag träffades chefer från de olika organisationerna. På agendan idag stod en presentation av Malmökraften och en diskussion om effektiv resursanvändning. Ramen för dessa träffar är:

  • Två tillfällen/år erbjuds ett sammanhang att träffa de högsta tjänstepersonerna i Malmö samlat.
  • Att få möjlighet att se in i  respektive oganisations framtid för att se vilka förändringar som skall komma. Varje tillfälle presenterar två organisationer 20 min om vad som händer i deras organisationer.
  • Tillfälle att ges möjligheten att initiera/förstärka de samarbeten som är nödvändiga.

Fler nyheter

2025-09-25

Kryddgårdenmodellen uppmärksammas av SKR

Sveriges kommuner och regioner uppmärksammar Kryddgårdenmodellen som ett gott exempel på samarbete mellan kommun och…

2025-09-24

Samordningsförbunden Skellefteå Norsjö, Klarälvdalens och FINSAM i Malmö jobbar ihop kring förbundschefsdagarna

Samordningsförbunden Skellefteå Norsjö, Klarälvdalens och FINSAM i Malmö har blivit ombedda av Nationella rådet att…

2025-09-23

FINSAM i Malmö leder planeringsdag för Kryddgårdenmodellen

Styrgruppen för Kryddgårdenmodellen har bett FINSAM i Malmö att leda en planeringsdag med syftet att samla ihop arbe…

2025-09-22

Malmökraften kör beslutsgrupp

Idag hade Malmökraften beslutsgrupp på Nobelvägen. Följande stod på dagordningen:

2025-09-22

REKO håller årlig styrgruppsträff

REKO samarbetet har pågått sedan 2017 mellan Försäkringskassan och Vuxenpsykiatrin Malmö/Trelleborg med stöd av FINS…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit