Till innehållet

2025-02-24

Behovsanalys FINSAM i Malmö

Styrelsen i FINSAM i Malmö har gett ett uppdrag att genomföra en behovsanalys under våren 2025. Denna kommer fungera som underlag för framtida inriktning i förbundet.

Styrelsen beslutade 7 februari att ge förbundschefen i uppdrag att genomföra en behovsanalys genom att enskilt träffa företrädare för förbundets alla medlemmar och genomföra kvalitativa intervjuer med fokus på att synliggöra behov av samverkan inom arbetslivsinriktad rehabilitering i Malmö. En behovsanalys ska rapporteras på FINSAM i Malmös styrelsemöte den 5 september och en muntlig sammanfattning av arbetet dras den 13 juni.

Första samtalen inleds denna veckan med Arbetsförmedlingen.

Fler nyheter

2025-11-17

Regionalt nätverk FINSAM Skåne träffas

Samordningsförbunden i Skåne träffades idag och presenterade pågående verksamhet samt nästa års verksamhet för varan…

2025-11-14

Ledningsgrupp samsjuklighetsarbetet i Malmö

FINSAM i Malmö deltar idag i ledningsgruppen för samsjuklighetsarbetet i Malmö

2025-11-11

Processledaruppdrag Daglig verksamhet och Försäkringskassan

Samarbetet mellan Daglig verksamhet och Försäkringskassan handlar om att skapa en tydlig och gemensam väg för person…

2025-11-10

FINSAM i Malmö samarrangerar förbundschefsdagarna

Tillsammans med Klarälvdalens samordningsförbund har FINSAM i Malmö arrangerat ett dialogforum på förbundschefsdagar…

2025-11-06

Kryddgårdenmodellens styrgrupp fördjupar diskussionen kring implementering

Idag träffades styrgruppen för Kryddgårdenmodellen och pratade implementering.

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit