Till innehållet

2023-11-15

Avanti 2.0 har sista styrgruppsmöte

Avanti 2.0 startade 2021 med syftet att underlätta för Malmöbor med självupplevd psykisk ohälsa till följd av psykiska påfrestningar i samband med migration och /eller etablering i Sverige att få ett arbete eller börja studera.

Avanti 2.0 startade 2021 med syftet att underlätta för Malmöbor med självupplevd psykisk ohälsa till följd av psykiska påfrestningar i samband med migration och /eller etablering i Sverige att få ett arbete eller börja studera. Avanti kommer avslutas vid årskiftet och på torsdag hålls det sista styrgruppsmötet för projektet.

Avanti2

Fler nyheter

2020-09-23

Hur ska jag förhålla mig till det ”nya normaltillståndet” i mitt ledarskap och i mitt arbetssätt?

FINSAM i Malmö arrangerar i samarbete med Samordningsförbundet FINSAM i Landskrona Svalöv och PwC ett seminarium kri…

2020-09-22

Vaekshusets forskningscenter kommer tillbaka i höst med ytterligare föreläsningar

Vårens seminarium från Vaeksthusets forskningscenter var väldigt uppskattad och därför kommer FINSAM i Malmö att kör…

2020-09-22

Erfarenhetsutbyte kring förrehabilitering i Stockholm och i Malmö via FINSAM

Idag kommer representanter från Aktivitetsplatsen i Stockholm och Aktivitetscenter i Malmö samt förbundscheferna i S…

2020-09-22

DUA nyanlända har styrgruppsmöte

Idag träffas Malmö stad och Arbetsförmedlingen för att diskutera arbetet i DUA nyanlända.

2020-09-18

För Malmöborna Tillsammans Nu!

På uppdrag av chefsnätverket i FINSAM har en workshops genomförts under parollen "För Malmöborna Tillsammans Nu!"

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit