2021-09-10
Arbetsförmedlingen och Försäkringskassan tar del av Vaekshusets insikter
Den 15/9 kommer Charlotte Liebak Hansen att presentera Vaekshusets forskningscenter för medarbetare i det förstärkta samarbetet på Arbetsförmedlingen och Försäkringskassan.
Den 15/9 kommer Charlotte Liebak Hansen efter inbjudan via FINSAM i Malmö att presentera Vaekshusets forskningscenter för medarbetare i det förstärkta samarbetet på Arbetsförmedlingen och Försäkringskassan.
På en gemensam planeringsdag kommer Charlotte att presentera de resultat som Vaeksthuset tagit fram samt också introducera den nya hemsida som utvecklats för att samla resultaten kring BIP forskningen.
Se Vaekshusets forskningscenter nya sida här!
Fler nyheter
2025-08-19
Ledningsgrupp samsjuklighet startar upp
Höstens arbete med samsjuklighetsutredningen startade upp idag med en ledningsgrupp
2025-08-19
Tre samordningsförbund erbjuder stöd med arbete kring samsjuklighet
Idag träffade förbundschef på FINSAM i Malmö Hälso- och sjukvårdsstrateg, Region Skåne och strateg på Skånes kommune…
2025-08-18
Pilot för kartläggning av inskrivna på Ekonomiskt bistånd
FINSAM i Malmö blev i våras kontaktad av enhetschef för ekonomiskt bistånd och enhetschef på arbetsmarknadsavdelning…
2025-07-24
Sommaren 2025 på FINSAM i Malmö
Under sommaren kommer FINSAM i Malmö vara öppet följande tider.
2025-07-14
Verktyg och verktygslådor Metaforernas funktion vid meningsskapande i idéresor
En mastersuppsats med Malmökraften, Halmstadkraften och Stockholmskraften som empiriska exempel har publicerats vid…