Till innehållet

2021-09-10

Arbetsförmedlingen och Försäkringskassan tar del av Vaekshusets insikter

Den 15/9 kommer Charlotte Liebak Hansen att presentera Vaekshusets forskningscenter för medarbetare i det förstärkta samarbetet på Arbetsförmedlingen och Försäkringskassan.

Den 15/9 kommer Charlotte Liebak Hansen efter inbjudan via FINSAM i Malmö att presentera Vaekshusets forskningscenter för medarbetare i det förstärkta samarbetet på Arbetsförmedlingen och Försäkringskassan.

På en gemensam planeringsdag kommer Charlotte att presentera de resultat som Vaeksthuset tagit fram samt också introducera den nya hemsida som utvecklats för att samla resultaten kring BIP forskningen.

Se Vaekshusets forskningscenter nya sida här!

Fler nyheter

2023-10-05

Ekonomiskt bistånd på Södermalms Stadsdelsförvaltning besöker FINSAM i Malmö

Tre medarbetare på ekonomiskt bistånd på Södermalms Stadsdelsförvaltning besökte idag FINSAM i Malmö.

2023-10-04

Vilket värde kan vi skapa för våra medborgare utifrån vad AI kan erbjuda?

FINSAM i Malmö kommer tillsammans med Samordningsförbundet i Helsingborg att processleda en workshop på temat: Vilke…

2023-10-02

Borgholms kommun, Arbetsförmedlingen, Försäkringskassan och Region Kalmar besöker Kryddgårdenmodellen

Idag kom 16 personer från Borgholms kommun, Arbetsförmedlingen, Försäkringskassan Region Kalmar, Arbetsförmedlingen…

2023-09-28

Chefsnätverket i FINSAM i Malmö samlas

På fredag träffas chefsnätverket i FINSAM i Malmö

2023-09-28

FINSAM Skåne

Idag träffades det regionala nätverket för samordningsförbund i Skåne.

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit