Till innehållet

2021-09-10

Arbetsförmedlingen och Försäkringskassan tar del av Vaekshusets insikter

Den 15/9 kommer Charlotte Liebak Hansen att presentera Vaekshusets forskningscenter för medarbetare i det förstärkta samarbetet på Arbetsförmedlingen och Försäkringskassan.

Den 15/9 kommer Charlotte Liebak Hansen efter inbjudan via FINSAM i Malmö att presentera Vaekshusets forskningscenter för medarbetare i det förstärkta samarbetet på Arbetsförmedlingen och Försäkringskassan.

På en gemensam planeringsdag kommer Charlotte att presentera de resultat som Vaeksthuset tagit fram samt också introducera den nya hemsida som utvecklats för att samla resultaten kring BIP forskningen.

Se Vaekshusets forskningscenter nya sida här!

Fler nyheter

2020-04-08

Mötas och medskapa online - en serie utbildningsträffar om möten online

Behovet att utveckla formerna för hur vi möts och arbetar tillsammans är stort. Hur kan vi mötas online och samarbet…

2020-04-08

Regionalt nätverksmöte FINSAM i Skåne digitalt

FINSAM i Malmö fortsätter att utforska möjligheterna med att mötas digitalt och koppla samman människor. Idag möter…

2020-04-07

Styrelsen i FINSAM i Malmö beviljas ansvarsfrihet

Vid revisionen av Årsredovisningen av FINSAM i Malmös verksamhet för 2019 beviljas styrelsen i FINSAM i Malmö ansvar…

2020-04-06

FINSAM processleder diskussioner kring ansökan

Idag har representanter från Arbetsförmedlingen, Primärvården, Arbetsmarknads- och socialförvaltningen samt vuxenutb…

2020-04-06

Hälsofrämjande etablering har digitalt styrgruppsmöte

Hälsofrämjande etablering har digitalt styrgruppsmöte och diskuterar läget utifrån nuvarande situation.

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit