Till innehållet

2017-09-15

Arbetet med att utveckla PTSD center.

Sedan i våras har representanter från Malmö stad, Arbetsförmedlingen och primärvården inom Region Skåne jobbat med att utveckla nuvarande PTSD center.

I nästa vecka kommer en ansökan att färdigställas och arbetet med en politisk förankring av denna kommer att göras. Planen är att ansökan skall komma in till FINSAM i november. Bland annat kommer insatsen att få ett nytt namn.

Fler nyheter

2024-10-02

Seminarium kring implementering och spridning av Malmökraften

PwC har tagit fram en manual för spridning och implementering av Malmökraften. Denna kommer presenteras på Arbetsför…

2024-10-01

REKO styrgrupp på Ubåtshallen

FINSAM i Malmö är delaktig att administrera styrgruppen för REKO samarbetet mellan Vuxenpsykiatrin Malmö/Trelleborg…

2024-09-26

FINSAM i Malmö samlar chefsnätverk

Två gånger per år samlas de högsta tjänstepersonerna i Malmö inom primärsjukvården och psykiatrin, Arbetsförmedlinge…

2024-09-23

Ny revisor för FINSAM i Malmö

KPMG utser för statens räkning revisor åt FINSAM i Malmö. Vi tackar Johan Rasmusson för flerårigt arbete med revisi…

2024-09-20

Dialogmöte kring forskning inom integrering och mångfald i arbetslivet

FINSAM i Malmö kommer tillsammans med Lunds universitet, Normconsulting och Arbetsmarknadsavdelningen i Malmö stad j…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit