Till innehållet

2023-10-12

AI för att tillsätta platser på yrkesutbildningar på KomVux

Kan AI vara behjälplig i matchning eller tillsättning av yrkesutbildningar. Detta var frågan FINSAM i Malmö fick förmånen att prata om med två rektorer på Gymnasie- och vuxenutbildningen

Kan AI vara behjälplig i matchning eller tillsättning av yrkesutbildningar. Detta var frågan FINSAM i Malmö fick förmånen att prata om med två rektorer på Gymnasie- och vuxenutbildningsförvaltningen.

Matchningen mellan utbud och efterfrågan på arbetskraft i Malmö stämmer inte. Trots att det finns många arbetssökande och många lediga arbeten så kan dessa inte matchas i tillräckligt hög utsträckning i Malmö idag. Ett sätt att kompensera för detta är så klart att utbilda människor. Gymnasie- och vuxenutbildningsförvaltningen har yrkesutbildningar som i hög grad leder till arbete men har för många tomma platser på dessa.

Samtalet mynnade ut i en plan för att undersöka om möjligheterna kring att använda teknik för att lösa detta problem.

Fler nyheter

2019-08-27

Fördjupade samtal kring Region Skånes roll i FINSAM

I juni presenterade Annette Linander, 1vice ordförande i Regionstyrelsen regionens övergripande målsättning med sitt…

2019-08-26

Styrgruppsmöte Avanti

Idag har styrgruppen för Avanti styrgruppsmöte.

2019-08-22

Styrgruppsmöte Malmökraften

Idag har Malmökraften sitt första styrgruppsmöte efter sommaren

2019-07-04

Sommaren på FINSAM i Malmö

Under sommaren 2019 kommer FINSAM att vara stängt from 15/7 tom 28/7.

2019-07-03

Malmökraften på Finsam.se

Efter måndagens seminarium blev Christina Koch intervjuad av FINSAM.se om Malmökraften. Ta del av intervjun och ett…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit