Till innehållet

2023-02-06

AF/FK samarbetet introduceras för reflektiv kultur och reflektiv praktik.

Vaeksthusets kompetencecenter har idag varit i Malmö och introducerat ledningen för AF/FK samarbetet kring reflektiv kultur och reflektiv praktik.

Vaeksthusets kompetencecenter har idag varit i Malmö och introducerat ledningen för AF/FK samarbetet kring reflektiv kultur och reflektiv praktik. Syftet är att förstärka den gemensamma plattformen utifrån ett mer reflekterande förhållningssätt för att kunna hantera gemensamma komplexa utmaningar.

På schemat idag stod bland annat:

  • Handläggareffekter från BIP-studien
  • Resultat från aktionsforskningsprojektet Tilltron till jobbchansen – tilltron som mindset och förväntningar
  • Intro till vilda problem, dilemman och reflexiv praktik
  • Att designa reflexiv praktik – upplägg och dialog
  • Organisatorisk analys – förutsättningar för arbetet med tilltron och feedbackkultur 

 

Fler nyheter

2019-06-12

Samtal om intyg och Utsikt i Öster

Vårdcentralen Rosengården och socialtjänsten i öster har jobbat tillsammans med ett gemensamt intyg och ett konsulta…

2019-06-04

Nationellt SUS nätverk möts

Det nationella nätverket för SUS träffades idag och diskuterade bland annat frågan kring underrapportering i SUS

2019-05-29

Styrelsemöte 22 maj

Nu är protokollet för styrelsemötet i FINSAM i Malmö undertecknat.

2019-05-28

Tjänstedesign i Skåne mellan samordningsförbund

Idag träffades tre förbund och Helsingborgs stad och diskuterade möjligheterna med tjänstedesign.

2019-05-27

REKO samarbete rullar vidare

REKO samarbetet mellan Försäkringskassan och Psykiatri Malmö/Trelleborg fortsatta idag med ett styrgruppsmöte.

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit