Till innehållet

2023-02-06

AF/FK samarbetet introduceras för reflektiv kultur och reflektiv praktik.

Vaeksthusets kompetencecenter har idag varit i Malmö och introducerat ledningen för AF/FK samarbetet kring reflektiv kultur och reflektiv praktik.

Vaeksthusets kompetencecenter har idag varit i Malmö och introducerat ledningen för AF/FK samarbetet kring reflektiv kultur och reflektiv praktik. Syftet är att förstärka den gemensamma plattformen utifrån ett mer reflekterande förhållningssätt för att kunna hantera gemensamma komplexa utmaningar.

På schemat idag stod bland annat:

  • Handläggareffekter från BIP-studien
  • Resultat från aktionsforskningsprojektet Tilltron till jobbchansen – tilltron som mindset och förväntningar
  • Intro till vilda problem, dilemman och reflexiv praktik
  • Att designa reflexiv praktik – upplägg och dialog
  • Organisatorisk analys – förutsättningar för arbetet med tilltron och feedbackkultur 

 

Fler nyheter

2019-07-04

Sommaren på FINSAM i Malmö

Under sommaren 2019 kommer FINSAM att vara stängt from 15/7 tom 28/7.

2019-07-03

Malmökraften på Finsam.se

Efter måndagens seminarium blev Christina Koch intervjuad av FINSAM.se om Malmökraften. Ta del av intervjun och ett…

2019-07-01

Malmökraften körde styrgruppsmöte på Almedalen

Inför publik körde Malmökraften sista styrgruppsmötet innan sommaren på Almedalen i Visby.

2019-06-28

FINSAM i Malmö på Almedalen med Malmökraften

Malmökraften presenterar sin kraftsamling för långtidsarbetslösa den 1/7 på Almedalen. Representanter från förbundet…

2019-06-28

Nytt revisorskollegie för FINSAM träffas

Ny revisor för statens del har handlats upp. KPMG tog hem uppdraget.

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit