Till innehållet

2021-08-30

Absorbering och metoddiskussioner i Malmökraften

FINSAM har under sommaren gått igenom all den dokumentation som finns kring Malmökraften sedan projektet startade 2018 med syfte att urskilja vad det är som är verksamt inför fortsatta diskussioner kring vad som kan absorberas av ordinarie verksamhet.

Under hösten kommer styrgruppen för Malmökraften att diskutera hur erfarenheter och kunskap från de 3,5 åren som Malmökraften funnits kan absorberas och tas om hand av ordinarie verksamhet. FINSAM har därför under sommaren gått igenom all den dokumentation som finns kring Malmökraften sedan projektet startade 2018 med syfte att urskilja vad det är som är verksamt inför dessa fortsatta diskussioner.

Projektledningen och FINSAM diskuterade tillsammans med Sweco som jobbar med utvärderingen av Malmökraften kring hur ett arbete kring implementering eller absorbering skulle kunna se ut.

Fler nyheter

2019-01-10

Arbetsmiljöansvaret i samordningsförbund

Nationella rådet har tagit fram ett arbetsmaterial för Er som jobbar i samverkan när det gäller Arbetsmiljöansvar.

2019-01-08

FINSAM jobbar med processtöd kring DUA Nyanlända

DUA nyanlända skall genom fördjupad samverkan påskynda nyanländas etablering på den svenska arbetsmarknaden.

2019-01-07

Gör din röst hörd

CaMp avslutar med en utställning som startar med en vernissage på Stadshuset den 24/1 2019. Välkomna!

2018-12-19

God Jul och Gott nytt år

FINSAM i Malmö kommer att vara tillgängligt för frågor alla arbetsdagar mellan jul och trettonhelgen.

2018-12-19

SUS i Malmö 2018

Finsam i Malmö har haft en tydlig strategi under många år att redovisa sin verksamhet i SUS. Detta har gjort att ver…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit