Till innehållet

2020-12-16

Årets sista styrgrupp på Malmökraften

Idag hade styrgruppen för Malmökraften det sista styrgruppsmötet för året där ekonomin och resultaten redovisades.

Idag hade styrgruppen för Malmökraften det sista styrgruppsmötet för året där ekonomin och resultaten redovisades. Projektledningen har tillsammans med medarbetarna och ESF fått igång administrationen och har också kommit igång med att hantera alla de åtagande som ligger i projektansökan.  

Under året har 2088 st Malmöbor tagit del av insatser från Malmökraften och 561 har kommit ut i arbete eller studier i mitten på december. En utvärdering av Sweco har satts igång under året, ett metodstöd håller på att utvecklas och ISFs effektutvärdering rullar på enligt plan.

 

Fler nyheter

2018-08-27

Styrgrupp Hälsofrämjande etablering ESF

Idag hade styrgruppen för Hälsofrämjande etablering möte.

2018-08-24

Försäkringskassan och Psykiatrin i Malmö vill fortsätta jobba ihop

Finansieringen av REKO avslutas till årsskiftet efter två år och idag har Försäkringskassan och psykiatri haft en wo…

2018-08-24

(H)järnkoll på Avanti

Hjärnkoll synliggör den psykiska ohälsan i arbetslivet! Med sitt arbetslivskoncept vill de bidra till att medarbetar…

2018-08-23

DUA dialog

Idag är FINSAM med på DUA dialog

2018-08-22

Liv - Arbetsliv inspirationsdag FINSAM Skåne

Samordningsförbunden i Skåne arrangerar en inspirationsdag för alla dess medlemmars anställda den 12 oktober i Eslöv…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit