Till innehållet

2020-12-16

Årets sista styrgrupp på Malmökraften

Idag hade styrgruppen för Malmökraften det sista styrgruppsmötet för året där ekonomin och resultaten redovisades.

Idag hade styrgruppen för Malmökraften det sista styrgruppsmötet för året där ekonomin och resultaten redovisades. Projektledningen har tillsammans med medarbetarna och ESF fått igång administrationen och har också kommit igång med att hantera alla de åtagande som ligger i projektansökan.  

Under året har 2088 st Malmöbor tagit del av insatser från Malmökraften och 561 har kommit ut i arbete eller studier i mitten på december. En utvärdering av Sweco har satts igång under året, ett metodstöd håller på att utvecklas och ISFs effektutvärdering rullar på enligt plan.

 

Fler nyheter

2022-05-31

Intervju om Framtidens FINSAM

FINSAM i Malmö blev idag intervjuade av Effektiv styrning kring "Framtidens FINSAM".

2022-05-30

FINSAM i Malmö deltar i planering av Malmökraftens resa till NAV i Norge

FINSAM i Malmö kommer tillsammans med projektledningen i Malmökraften och NAV i Öst-Viken i Norge planera för ett st…

2022-05-25

Styrgrupp Malmökraften

På dagens styrgrupp låg ett stort fokus på fortsatta samtal kring en fortsättning av Malmökraften och arbetet med at…

2022-05-23

Styrgruppsmöte på Kryddgårdsmodellen

Idag hade Kryddgårdsmodellen styrgruppsmöte.

2022-05-20

Studenter från Linneuniversitet intervjuar FINSAM i Malmö kring NPF diagnoser och psykisk hälsa

Två studenter intervjuade FINSAM i Malmö kring verksamheten kring psykisk hälsa men också kring projektformen som ar…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit