2026-02-09
2026 års första styrelsemöte FINSAM i Malmö
Årets första styrelsemöte har ägt rum.
Följande beslut togs:
att ge förbundschefen i uppdrag att bjuda in Malmö stad att informera om arbetet med aktivitetskravet som pågår till nästa styrelsemöte.
att ge förbundschefen i uppdrag att utifrån pågående utvärdering av FRAM bjuda in lämpliga personer till diskussion kring framtida ansökning om finansiering.
att ge förbundschefen i uppdrag att på styrelsemöten, tillsammans med styrelsen och utvalda gäster, löpande under året utforska vilka erfarenheter som gjorts sedan FINSAM i Malmö startades 2007.
att ge förbundschefen i uppdrag att börja förbereda för spridning av erfarenheter som FINSAM gjort under de 20 år förbundet funnits.

Fler nyheter
2023-11-06
Dialog om Stockholmskraftens pilot
Måndagen den 6 november genomfördes den första gemensamma dialogen kring Stockholmskraften.
2023-10-31
Styrgruppsmöte Insikt
Insikt hade idag styrgruppsmöte med följande dagordning.
2023-10-26
Besök på Malmökraften från Samordningsförbundet i Halland
Idag besökte Samordningsförbundet i Halland Malmökraften för att utbyta erfarenheter kring att arbeta med Vaeksthuse…
2023-10-25
FINSAM i Malmö utforskar möjligheter kring att jobba med AI
Det finns idag en matchningsproblematik mellan arbetsgivare som söker arbetskraft och arbetssökande som söker jobb i…
2023-10-24
Samtal kring tjänsteutbud
FINSAM Landskrona Svalöv och FINSAM i Malmö träffades idag och diskuterade de olika tjänsteutbud förbunden använder…