2026-02-09
2026 års första styrelsemöte FINSAM i Malmö
Årets första styrelsemöte har ägt rum.
Följande beslut togs:
att ge förbundschefen i uppdrag att bjuda in Malmö stad att informera om arbetet med aktivitetskravet som pågår till nästa styrelsemöte.
att ge förbundschefen i uppdrag att utifrån pågående utvärdering av FRAM bjuda in lämpliga personer till diskussion kring framtida ansökning om finansiering.
att ge förbundschefen i uppdrag att på styrelsemöten, tillsammans med styrelsen och utvalda gäster, löpande under året utforska vilka erfarenheter som gjorts sedan FINSAM i Malmö startades 2007.
att ge förbundschefen i uppdrag att börja förbereda för spridning av erfarenheter som FINSAM gjort under de 20 år förbundet funnits.

Fler nyheter
2021-09-13
Referensgrupp projekt uppföljning Finsam
Idag träffades representanter för Försäkringskassan, Arbetsförmedlingen, SKR och några förbund och diskuterade det u…
2021-09-10
Utvärderare lämnar halvtidsrapport på Malmökraften
Syftet med halvtidsutvärderingen av Malmökraften är att undersöka projektets måluppfyllelse, vad som påverkar målup…
2021-09-10
Arbetsförmedlingen och Försäkringskassan tar del av Vaekshusets insikter
Den 15/9 kommer Charlotte Liebak Hansen att presentera Vaekshusets forskningscenter för medarbetare i det förstärkta…
2021-09-09
Storstadssamarbete inom FINSAM
Samordningsförbundet i Göteborg bjuder in till ett förutsättningslöst samtal mellan Göteborg, Stockholm, Uppsala och…
2021-09-09
Jämställdhetsmyndigheten kontaktar FINSAM i Malmö
FINSAM i Malmö har blivit kontaktade för att diskutera förslag på insatser för att stärka utrikes födda kvinnors möj…