Till innehållet

2026-02-09

2026 års första styrelsemöte FINSAM i Malmö

Årets första styrelsemöte har ägt rum.

Följande beslut togs:

att  ge förbundschefen i uppdrag att bjuda in Malmö stad att informera om arbetet med aktivitetskravet som pågår till nästa styrelsemöte.

att ge förbundschefen i uppdrag att utifrån pågående utvärdering av FRAM bjuda in lämpliga personer till diskussion kring framtida ansökning om finansiering.

att ge förbundschefen i uppdrag att på styrelsemöten, tillsammans med styrelsen och utvalda gäster, löpande under året utforska vilka erfarenheter som gjorts sedan FINSAM i Malmö startades 2007.

att ge förbundschefen i uppdrag att börja förbereda för spridning av erfarenheter som FINSAM gjort under de 20 år förbundet funnits.

FINSAM i Malmös logga

Fler nyheter

2023-08-29

Styrelsemöte FINSAM i Malmö

På fredag håller FINSAM i Malmö höstens första styrelsemöte

2023-08-29

FINSAM i Malmö inleder samtal med Arbetsmarknads- och socialförvaltningen kring AI.

FINSAM i Malmö kommer under hösten att inleda samtal med sina medlemmar kring AI och utmaningar samt möjligheter att…

2023-08-28

REKO samarbetet fortsätter

Styrgrupp och arbetsgrupp pratade idag igenom de uppdrag som det tog beslut om att genomföra gemensamt vid uppstarte…

2023-08-28

LÖK gemensamma insatser träffas

Styrgruppen för den lokala överenskommelsen kring gemensamma insatser träffades idag.

2023-08-24

Region Skåne bjuder in förbunden i i Skåne till samtal

Lisa Flinth, primärvårdsnämndens ordförande med särskilt fokus på FINSAM i Skåne och med erfarenhet av att ha varit…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit