2026-02-09
2026 års första styrelsemöte FINSAM i Malmö
Årets första styrelsemöte har ägt rum.
Följande beslut togs:
att ge förbundschefen i uppdrag att bjuda in Malmö stad att informera om arbetet med aktivitetskravet som pågår till nästa styrelsemöte.
att ge förbundschefen i uppdrag att utifrån pågående utvärdering av FRAM bjuda in lämpliga personer till diskussion kring framtida ansökning om finansiering.
att ge förbundschefen i uppdrag att på styrelsemöten, tillsammans med styrelsen och utvalda gäster, löpande under året utforska vilka erfarenheter som gjorts sedan FINSAM i Malmö startades 2007.
att ge förbundschefen i uppdrag att börja förbereda för spridning av erfarenheter som FINSAM gjort under de 20 år förbundet funnits.

Fler nyheter
2022-05-13
Föreläsning om mentalisering
Fredagen den 13/5 föreläste Maria Wiwe, psykolog, för projektledning och medarbetare i Malmökraften. Titeln på förel…
2022-05-04
Styrgruppsmöte projekt Utebliven Etablering
På fredag håller Utebliven etablering SFI styrgruppsmöte med bland annat presentation av vilka insikter som framkomm…
2022-05-04
Workshop kring unga utrikesfödda kvinnor
FINSAM i Malmö har fått uppdraget att arrangera två workshops under våren. Grunden till workshoparna bygger på det f…
2022-05-04
Att leda digitala kreativa och medskapande möten
Idag hade vi den andra av två delar kring att leda kreativa och medskapande möten. Fokus var på digitala möten denna…
2022-05-03
Skrivargrupp kring Malmökraften träffas
En grupp med representation från Malmö stad, Arbetsförmedlingen , Försäkringskassan och FINSAM har fått i uppdrag at…