2026-02-09
2026 års första styrelsemöte FINSAM i Malmö
Årets första styrelsemöte har ägt rum.
Följande beslut togs:
att ge förbundschefen i uppdrag att bjuda in Malmö stad att informera om arbetet med aktivitetskravet som pågår till nästa styrelsemöte.
att ge förbundschefen i uppdrag att utifrån pågående utvärdering av FRAM bjuda in lämpliga personer till diskussion kring framtida ansökning om finansiering.
att ge förbundschefen i uppdrag att på styrelsemöten, tillsammans med styrelsen och utvalda gäster, löpande under året utforska vilka erfarenheter som gjorts sedan FINSAM i Malmö startades 2007.
att ge förbundschefen i uppdrag att börja förbereda för spridning av erfarenheter som FINSAM gjort under de 20 år förbundet funnits.

Fler nyheter
2022-11-10
Styrgrupp Malmökraften
Idag hade Malmökraften styrgrupp och följande stod på dagordningen.
2022-11-03
Arbetsgrupp kring uppföljning samordningsförbund
FINSAM i Malmö har valt att delta i en arbetsgrupp bestående av ett antal samordningsförbund med syfte att tillsamma…
2022-10-27
Chefsnätverket i FINSAM i Malmö samlas
Sedan 2017 har de högsta tjänstepersonerna i Malmö inom primärsjukvården och psykiatrin, Arbetsförmedlingen, Försäkr…
2022-10-24
Visualisering av Utebliven etablering SFI
Utebliven etablering SFI har varit igång i 1 år och har med hjälp av visualisering på ett tydligt sätt visat vad som…
2022-10-20
Finsam i Malmö deltar i diskussioner kring uppföljning av samordningsförbund
Uppföljning FINSAM var tänkt att ersätta SUS 2023 som uppföljning av samordningsförbunden i Sverige. Det har visat s…