Till innehållet

2019-06-19

Försäkringskassan och Arbetsförmedlingen definierar problem

Chefer och handläggare från Försäkringskassans och Arbetsförmedlingens förstärkta samarbete har diskuterat hur de skulle kunna utveckla det förstärkta samarbetet i Malmö.

 

Förstärkt samarbete mellan Försäkringskassan och Arbetsförmedlingen
Samarbetet mellan myndigheterna syftar till att ge medborgarna bästa möjliga service och stöd i övergången mellan sjukförsäkringen och arbetslivet. 

Idag träffades chefer och handläggare från Försäkringskassans och Arbetsförmedlingens förstärkta samarbete och diskuterade hur de skulle kunna utveckla det förstärkta samarbetet i Malmö. De definierade ett problem "Vägen till arbete och studier är för lång för sjukskrivna arbetslösa Malmöbor". Detta problem kommer presenteras för FINSAMs styrelse i september.

Fler nyheter

2026-06-18

Sista styrgruppsmötet innan sommaren på FRAM

Idag träffas FRAM för att diskutera förutsättningarna för en gemensam ansökan av finansiering från FINSAM i Malmö.

2026-06-17

Förbundschefsträff Skåne i Kävlinge

Skånes förbundschefer träffas idag i Kävlinge.

2026-06-16

Styrgrupp Kryddgårdenmodellen juni 2026

Sista styrgruppsmötet innan sommaren sker idag på Kryddgårdenmodellen.

2026-06-16

FINSAM i Malmö träffar autism Skåne

Autism Skåne är en intresseorganisation som verkar i Skåne som verkar för att skapa bättre villkor för alla med auti…

2026-06-15

Dokumentation Storstadssamverkan Stockholm, Göteborg och Malmö maj 2026

Arbetsmarknadsenheterna i Stockholm, Göteborg, Malmö och Arbetsförmedlingen har under flera år träffats med syfte at…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit