Till innehållet

2018-10-31

Tertialuppföljning i FINSAM utvecklas

I syfte att lyfta fram insikter tydligare och möjliggöra för styrelsen att styra över beslutade insatser har förslag på hur tertialrapporteringsmallen skulle kunna ändras tagits fram.

I förbundsordningen för FINSAM i Malmös § 14 anges ”Styrelsen ska upprätta tertialuppföljningar med helårsprognos för verksamheten och ekonomin som tillställs förbundsmedlemmarna.” Tertialuppföljningens syfte är ge Finsams styrelse återkoppling kring hur de finansierade insatserna fortlöper och utvecklas.  Tertialrapporten innehåller följande fyra frågeställningar som alla beslutade insatser skall använda för att rapportera till FINSAMs styrelse: 

·       Resultat/uppnådda effekter

·       Hinder för samverkan/utmaningar

·       Vad har fungerat bra under perioden/framgångsfaktorer?

·       Frågor från förbundet

TertialuppföljningFI...

Fler nyheter

2022-01-21

Styrgrupp Utebliven etablering SFI

Idag har Utebliven etablering SFI styrgruppsmöte.

2022-01-20

Planering strategimöte LÖK gemensamma insatser

Imorgon deltar FINSAM i planeringen av strategimöte för gemensamma insatser för de lokala överenskommelser mellan Ar…

2022-01-14

Nästa steg i Malmökraften

Styrgruppen på Malmökraften gav en arbetsgrupp från Arbetsförmedlingen, Försäkringskassan, Arbetsmarknadsavdelningen…

2022-01-11

Utbyte med Samordningsförbundet Skåne Nordost

Idag träffades Samordningsförbundet Skåne Nordost och FINSAM i Malmö för att presentera erfarenheter och tankar fram…

2022-01-07

FINSAM i Malmö delar med sig av sin erfarenhet av poddinspelningar

Vet Ni!, FINSAM i Malmös podd, går in på sin tredje säsong 2022 och uppmärksammas av World trade center som vill att…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit